Search

18/10/2021

All you need to know about the Derry championship draws

Slaughtneil drawn in a group with Swatragh, Lavey and Claudy

The John McLaughlin cup.  Pic by Mary K Burke

The John McLaughlin Cup (Pic: Mary K Burke)

Derry SFC Champions Slaughtneil have been drawn with neighbours Swatragh in the group stages of the championship which is set to take place next month

Intermediate champions Greenlough will begin the defence of their title in a group that contains Drumsurn, Glack and Doire Trasna

Desertmartin won the refixed 2020 junior championship earlier this year and are paired in a group with Ballerin and Doire Colmcille.

On the hurling front, last year's senior finalists Kevin Lynch's and Slaughtneil have been seeded in different groups with the prospect of another final meeting.

The games will be played on a group basis, with a home, away and neutral game.  If any club cannot field, the game will be forfeited.

There is a different dimension to the football championships this year, with teams' progress used to determine the 2022 league placings.

The SFC will be played on a group basis (four groups of four) and after the last 16 knock-out round, the eight quarter-finalists will be in the 12-team Division 1A next season along with the winners of the four relegation quarter-finals, with the loser of the relegation final also relegated from the 2022 SFC at the expense of the 2021 intermediate championship winners.

The IFC will also be played on a group basis (three groups of four). The three group winners and best placed runner up will advance to the quarter-finals, where they will be joined by the four winners from the qualifiers' round.

The four quarter-finals losers will play off in a similar manner to the SFC until the loser of the relegation final are relegated from the 2022 IFC, to be replaced by the 2021 junior champions.

The 2022 Division 1B will contain the eight 2021 IFC quarter-finalists and the four losers of the 2021 relegation quarter-finals.

The 2022 Division 2 will comprise of the eight JFC teams and the four losers from the 2021 IFC quarter-finals.

O'Neill's SFC (Senior Reserve follows same format)
GROUP A: Foreglen, Dungiven, Ballinascreen, Loup (Neutral game Round 1)
GROUP B: Newbridge, Banagher, Coleraine, Ballinderry (Neutral game Round 2)
GROUP C: Lavey, Claudy, Swatragh, Slaughtneil (Neutral game Round 3)
GROUP D: Bellaghy, Kilrea, Glen, Magherafelt (Neutral game Round 4)
Dates: Group stages 5/19/26 Sept, Round 1 10th Oct, Quarter-Finals 17th Oct, Semi-Finals 31 Oct, Final 7 Nov
Dates shown are weekend of – which may include Thursday or Monday games if need be – with the exception of Finals.

McFeely Group IFC (Intermediate Reserve follows same format)
GROUP A: Faughanvale, Castledawson, Glenullin, Slaughtmanus  (Neutral game Round 1)
GROUP B: Greenlough, Drumsurn, Glack, Doire Trasna  (Neutral game Round 2)
GROUP C: Steelstown, Lissan, Limavady, Ballymaguigan  (Neutral game Round 3)
Dates: Group stages 5/19/26 Sept, Qualifiers 10 Oct, Quarter-Finals 17th Oct, Semi-Finals 31 Oct, Final 7 Nov
Dates shown are weekend of – which may include Thursday or Monday games if need be – with the exception of Finals.

Premier Electric JFC
GROUP A: Desertmartin, Ballerin, Doire Colmcille
GROUP B: Craigbane, Ardmore, Magilligan
GROUP C: Sean Dolan's, Moneymore, Drum
Dates: Group stages 5/19/26 Sept, Qualifiers 1 Oct, Quarter-Finals 10th Oct, Semi-Finals 17 Oct, Final 31 Oct
Dates shown are weekend of – which may include Thursday or Monday games if need be – with the exception of Finals.

Junior Reserve FC
Ballerin, Craigbane, Desertmartin and Moneymore
Three round robin games followed by semi-final on the basis of group placings 1v4 and 2v3.

Oakleaf Contracts Recreational Reserve Football Cup

Round 1 - Friday, September 3
A - Magherafelt Thirds v Bellaghy Thirds
B - Dungiven Thirds v Ogra Colmcille
Quarter Final - Friday, September 10
1- Winner B v Winner A
2 - Loup Thirds v Glen Thirds
3 - Bellaghy Thirds Bv Slaughtneil Thirds
4 - Lavey Thirds v Swatragh Thirds
Semi-Final - Friday, September 17
2 v 1
4 v 3
Final -Friday, September 24

Leadon Timberframe Senior, Intermediate and Junior Hurling
GROUP A: Slaughtneil, Ballinascreen, Banagher, Eoghan Rua Coleraine
GROUP B: Kevin Lynch's, Swatragh, Lavey, Na Magha
Dates: Group stages 29 Aug, 8 and 12 Sept, Qualifiers 4 Oct, IHC Semi-Finals and SHC/JHC Finals 24 Oct, IHC Final 14th Nov
Dates shown are weekend of – which may include Thursday or Monday games if need be – with the exception of Finals.

- Three group games to determine placings, followed by qualifiers, semi-finals and finals 
- Top two in each group will play-off (1v2) with the two winners advancing to the SHC Final
- Two beaten teams will advance to the IHC Semi Finals.
- Bottom two teams in each group will play off (3v4) with the two winners advancing to the IHC Semi Finals and the losers playing in the JHC Final.

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.