This week's Derry GAA fixtures

Results and fixtures from week commencing Monday, May 10

This week's Derry GAA fixtures

Another full week of Derry GAA action

Updated: Saturday, May 15 at 12.15

MONDAY

Hughes Steel Fabrications FL U18.5A
Bellaghy v Glen 2-10 Bellaghy 1-12

Hughes Steel Fabrications FL U18.5B1
Desertmartin 2-10 Ballinascreen 1-9 
Slaughtneil 2-9 Glenullin 0-15
Steelstown 6-21 Faughanvale 1-3
Ballinderry 3-15 Greenlough 2-9 
Castledawson 1-16 Kilrea 2-10 

Hughes Steel Fabrications FL U18.5B1
Claudy 0-19 Coleraine 1-10
Slaughtmanus 5-10 Doire Trasna 1-8
Lissan 0-18 Craigbane 2-10 
Ballerin 4-14 Ballymaguigan 2-7
St Patrick’s 3-4 Limavady 1-8

Errigal Contracts Ladies North U19 League
Steelstown 7-12 Coleraine 1-4
Dungiven 8-10 Faughanvale 1-3 

Errigal Contracts Ladies South U19 League
Moneymore v Ballymaguigan (OFF)
Lissan 2-7 Magherafelt 4-14

TUESDAY

DJ Print Graham Cup
Greenlough Res 1-15 Castledawson Res 0-2

T Mackle U13 Hurling League
Ballinascreen 7-11 Na Magha 0-1
St Finbarrs 8-14 Carrickmore 2-18
Banagher 2-8 Lavey 1-6
Omagh 6-8 Coleraine 0-2

WEDNESDAY

Antrim HL Div 3
Na Magha 4-16 Rasharkin 1-19

Sperrin Galvanisers SHL
Kevin Lynch's 0-28 Swatragh 1-10
Lavey 3-26 Carrickmore 0-7
Ballinascreen 1-15 Slaughtneil 2-11

THURSDAY

Hughes Steel Fabrications U15A FL (7.00)
Ballinascreen 4-13 Glenullin 4-6
Magherafelt v Lavey (OFF)
Greenlough 4-9 Bellaghy 0-9
Slaughtneil 7-13 Dungiven 1-2
Steelstown 3-9 Glen 0-9

Hughes Steel Fabrications U15B Football League (7.00)
St Patrick’s 7-11 Castledawson 1-7
Desertmartin 3-11 Swatragh 0-13
Banagher 10-19 Coleraine 1-2
Loup 7-9 Faughanvale 4-7
Kilrea 5-10 Craigbane 3-11 
Ballinderry 6-11 Newbridge 3-9

Hughes Steel Fabrications U15C Football League (7.00)
Ballerin 12-17 Steelstown B 1-6
St Michael’s 4-10 Sean Dolans 4-8 
Ballymaguigan 4-6 Foreglen 2-10
Lissan 8-10 Claudy 4-8
Dungiven B v Slaughtmanus
Ballinascreen B w/o Doire Colmcille d/f

FRIDAY

Errigal Contracts Ladies South U19 League
Glen v Ballinascreen (8.00)

DJ Print Graham Cup Semi-Final
Moneymore Res 3-6 Desertmartin Res 2-9

DJ Print James O'Hagan Cup
Slaughtmanus 2-7 Doire Trasna 0-6 

M&L Contracts U20A Football
Bellaghy w/o Glenullin d/f
Magherafelt 2-19 Kilrea 3-11
Dungiven d/f Loup w/o

M&L Contracts U20B Football
Ballinderry 2-17 Faughanvale 0-9
Steelstown v St Patrick’s

DSB Fitout Ltd Ladies U13 North (7.00 unless stated)
Doire Colmcille 1-5 Steelstown 0-6   
Claudy v Dungiven 1 (7.45)
Coleraine v Craigbane  
Ballerin beat Sean Dolan's

DSB Fitout Ltd Ladies U13 South (7.00 unless stated)
Glen v Lavey  
Ballinascreen v Ballymaguigan (6.45)

DSB Fitout Ltd U13 Ladies Dev (7.00 unless stated)
Dungiven Bye
Moneymore v Limavady (6.45)
Culmore v Doire Trasna  
Faughanvale v Ardmore

SATURDAY

T Mackle U15A Hurling League 11.00
Swatragh v Banagher

B A Mullan & Son U16A FC (Semi-final)
Lavey 4.00 - Lavey v Magherafelt

DJ Print Dean McGlinchey Cup (5.00)
Greenlough v Desertmartin

DJ Print James O'Hagan Cup
2.00 - Glenullin Res v Limavady
Foreglen Res d/f Slaughtmanus
5.00 - Craigbane v Steelstown Res

DJ Print Neal Carlin Cup (3.30)
3.30 - Faughanvale Res v Doire Colmcille
5.00 - Glack v Magilligan
5.00 - Sean Dolans v Drum

T Mackle U18.5 Hurling League 4.00
Na Magha v Lavey
Slaughtneil v Ballinascreen

SUNDAY

DJ Print James O'Hagan Cup (12.30)
Dungiven Res v Ballerin

DJ Print Dean McGlinchey Cup (12.00)
Bellaghy Res v Glen Res

DJ Print Dr Kerlin Cup
1.00 - Glenullin v Coleraine
2.00 - Dungiven v Steelstown
1.00 - Banagher v Foreglen

DJ Print Neal Carlin Cup (3.30)
3.15 - Dungiven Res v Steelstown Res

DJ Print Sean Larkin Cup (1.00)
Slaughtneil v Ballinascreen
Ballinderry v Kilrea
Swatragh v Newbridge

Hughes Steel Fabrications U13B2 Football League
5.00 - Castledawson v St Patrick’s

T Mackle U15A Hurling League
10.45 - Lavey v Ballinascreen
10.45 - Kevin Lynch's v Slaughtneil
12.00 - Dungannon v Na Magha

T Mackle U15B Hurling League
12.00 - St Finbarrs v Ballerin
12.00 - Omagh d/f Carrickmore w/o
12.15 - Lavey v Ballinascreen
12.15 - St Patrick’s v Slaughtneil at Kevin Lynch Park

CMI Architecture U15 Ladies Div 1 (11.00)
Ballinascreen v Ballymaguigan  
Dungiven v Magherafelt  
Steelstown v Lavey  
Desertmartin v Ballerin

CMI Architecture U15 Ladies Div 2 (11.00)
Lissan v Limavady  
Moneymore v Sean Dolans  
Doire Colmcille v Slaughtmanus

CMI Architecture Ladies U15 Div 4 (11.00)

Faughanvale Bye
Coleraine v Glen  
Dungiven B v Craigbane

MONDAY

Antrim HL D1 Res 7.15
Dunloy Res v  Lavey

Hughes Steel Fabrications ACFL U17A (7.00)
Bellaghy v Ballinderry
Dungiven v Lavey
Glenullin v Magherafelt
Ballinascreen v Glen

Hughes Steel Fabrications ACFL U17B1 (7.00)
Limavady v Greenlough
Kilrea v Newbridge
Swatragh v Slaughtneil
Desertmartin v Faughanvale

Hughes Steel Fabrications ACFL U17B2 (7.00)
Craigbane v Doire Trasna
St Trea’s & St John’s v Coleraine
Steelstown v Slaughtmanus
Foreglen v Loup

Hughes Steel Fabrications ACFL U17C (7.00)
Doire Colmcille v Banagher
Claudy v Lissan

Errigal Contracts  U19 Ladies North (7.30)
Ballerin v Coleraine  
Limavady v Craigbane  
Steelstown v Faughanvale  
Dungiven Bye

Errigal Contracts  U19 Ladies South (7.30)
Ballinascreen v Moneymore  
Lissan v Ballymaguigan  
Magherafelt v Glen

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.